Discover Slovak Highlights / Slovak experience

Drevený artikulárny kostol Hronsek

Artikularny kostol Hronsek UNESCOArtikulárny kostol Hronsek UNESCO

Drevený artikulárny kostol (artikulárny viď Drevené sakrálne stavby) sa nachádza v obci Hronsek, ca 13 km od Banskej Bystrice. S výstavbou kostala sa začalo 23.10.1725 a už 31.10.1726 bol kostol ukončený a vysvätený. Odvtedy nepretržite slúži svojmu účelu.

Drevený kostol má pôdorys v tvare kríža, hrázdenú konštrukciu, ktorá je typická hlavne pre nemecké oblasti, na Slovensku sa používala zriedka. Kostol je postavený z červeného smreka a dubu. V kostole na nachádzajú prvky škandinávskej architektúry, ktorú charakterizujú stĺporadia na chóroch a pod chórmi, zdobené iónskymi ornamentami.

Celková kapacita kostola je 1100 miest na sedenie. Jedinečné je usporiadanie lavíc na chóroch. Najvýraznejším objektom v interiéri je neskorobarokový drevený oltár z r. 1771 so šesticou vymeniteľných obrazov od Samuela Mialoviča. Veľmi vyácnou pamiatkou je aj barokový organ od banskobystrického majstra Martina Podkonického z r. 1764. Organ nemá pedály, má len 6 registrov. V kostole je výborná akustika, konajú sa tu aj koncerty. 

Neďaleká zvonica s podobnou architektúrou je rovnako stará ako kostol. V tom istom čase vysadili aj lipy, ktoré dodnes možno vidieť pri kostole.

Dňa 7.7.2008 bol areál dreveného artikulárneho kostola v Hronseku zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Obrázky viď Impresie - Drevený artikulárny kostol v Hronseku + kaštieľ

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Vytvorené službou Webnode