Discover Slovak Highlights / Slovak experience

Okolie Banskej Bystrice

Okolie Banskej Bystrice ponúka mnohé možnosti.

Kunsthistorici, obdivovatelia architektúry a umenia môžu navštíviť v blízkom okolí (do 20 km)  tri kostolíky s freskami postavené okolo r. 1310 Kostolíky s nástennými maľbamiDrevený artikulárny kostol Hronsek, ktorý je zapísaný na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

V blízkom okolí (11 km) sa nachádza hrad Slovenská Ľupča, ktorý bol postavený v dobe kráľa Belu IV. z rodu Arpádovcov niekedy okolo r. 1250. Hrad je zaujímavý svojou architektúrou, expozície sú skromné.

Ľupčiansky hrad-1

Zvolenský zámok

Zvolen Castleje vzdialený od Banskej Bystrice cca. 20 km. V zámku je možné vidieť viaceré stále expozície i dočasné výstavy - veľmi zaujímavá je expozícia - Lapidárium gotického umenia - nachádzajú sa tu napr. viaceré kópie drevorezieb Majstra Pavla z Levoče.

 

Kupele SliacV okruhu do 20 km od Banskej Bystrice sa nachádzajú kúpele Sliač a kúpele Brusno,  ktoré využívajú prírodné liečebné minerálne pramene. Kúpele poskytujú liečebné procedúry a majú krásne veľké parky.

 

Harmanecka cave 2 Bystra Cave 1

V okolí Banskej Bystrice sú jaskyne - cca. 10 km Harmanecká jaskyňa, ktorá je známa bohatým výskytom mäkkého sintra a cca.39 km Bystrianska jaskyňa, ktorej jedna časť sa využíva pre speleoterapiu Fyzicky zdatní turisti si môžu pozrieť Jaskyňu mŕtvych netopierov, ktorá sa nachádza vo vysokohorskom teréne a chránenom území NAPANT.

Milovníci vodných športov môžu v čase od konca mája do septembra splavovať Hron na trase Nemecká - Sliač.

Aj golfisti si v okolí Banskej Bystrice môžu prísť na svoje - ca. 43 km od Banskej Bystrice golfové hrisko  Grey Bear Golf Club Tále (18 jamiek) a ca. 13 km Golf and Country Club Hron Tri Duby (9 a 18 jamiek).

Dve ďalšie veľmi zaujímavé stredoslovenské bývalé banské mestá sú vzdialené len do 50 km.

 

 

 

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Vytvorené službou Webnode