Discover Slovak Highlights / Slovak experience

JazerÁ

Okrem riek má Slovensko aj veľa prírodných jazier a vodných nádrží. Turisticky atraktívne sú plesá - t.j. jazerá ľadovcového pôvodu. Svojim pôvodom sú zaujímavé aj krasové jazerá. Na rekreáciu sa využívajú aj tajchy a umelé vodné nádrže. Slovensko je tiež bohaté na minerálne a termálne vody.

PLESÁ

Plesá vznikli počas štvrtohorného zaľadnenia pôsobením ľadovcov a ich ústupe. V slovenských Tatrách sa ich nachádza vyše 80 a 2 plesá sú aj v Nízkych Tatrách. Niektoré plesá sú stále, iné miznú na jar prípadne na jeseň. Plesá sa rozdeľujú na karové (vznikli v ľadovcových kotloch/karoch erozívnou činnosťou ľadovca) a morénové (vznikli v zníženinách ohradených ľadovcovými nánosmi- morénami). 

 

Veľké Hincovo pleso

Najväčšie a najhlbšie pleso je Veľké Hincovo pleso v Tatrách. Má rozlohu 20,08 ha, hĺbku 53 m, nachádza sa v nadmorskej výške 1946 m n. m. Jeho dĺžka je 740 m, šírka 370 m. Priemerne 270 dní v roku je pokryté ľadom. Je to karové jazero.
Leží v Hincovej kotline.

Velke Hincovo pleso

 

Modré pleso

- v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách je najvyššie položené stále pleso v Tatrách - leží v nadmorskej výške 2.192 m n.m. (vyššie je položené len nestále Baranie pliesko -2.207 m n.m.). Modré pleso má rozlohu 0,4 ha a hĺbku 4,5 m.

 

Modré pleso a Malý Ľadový štít

Štrbské pleso 

- nachádza sa vo Vysokých Tatrách, v nadmorskej výške 1346 m n. m . Má rozlohu 19,76 ha, maximálnu hĺbku 20 m, dĺžku 640 m a šírku 600 m. Priemerne 155 dní v roku je pokryté ľadom. Je to druhé najväčšie pleso na Slovensku. Nevteká doň ani nevyteká nijaký povrchový potok.

Strbskepleso11Slovakia10

 

Roháčske plesá

- je to sústava plies, hlavné 4 plesá sa nachádzajú v terasách nad sebou (druhé a tretie pri sebe),
• Veľké Roháčske pleso (alebo Dolné Roháčske pleso) - 1562,2 m n. m, rozloha 2,22 ha (najväčšie z Roháčskych plies), hĺbka 7 m
• Druhé a tretie Roháčske pleso - 1650 a 1653 m n. m
• Horné Roháčske pleso - 1719 m n.m.

Stawy Rohackie a4

 

Vrbické pleso

- je najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Nachádza sa v Demänovskej doline, vo výške 1.113 m n.m. a má plochu 0,69 ha.

 

KRASOVÉ JAZERÁ

Vznikajú upchatím dna krasovej jamy (závrtu) a na Slovensku ich možno nájsť v Slovenskom krase. V tejto oblasti sa nachádza málo vodných tokov a jazerá sú napájané zväčša zrážkami. Preto často kolíšu rozmery jazier, prípadne jazerá zanikajú.

Jašteričie jazero

- nazývané aj Silické jazero je najväčšie krasové jazero na Slovensku. Nachádza sa v Slovenskom krase, na Silickej planine v nadmorskej výške ca. 587 m n.m. Má rozlohu ca. 1,22 ha. Jaskyňa v ponore Jašteričieho jazera je chránenou prírodnou pamiatkou. Má dĺžku chodieb 1.189 m, hĺbku 74 m  a bohatú výzdobu. Je učebnicovým príkladom hydrologických pomerov v krasových oblastiach.

Lúčanské jazierko

- je krasové jazero v Slovenskom krase v okrese Rožňava. Má plochu 0,17 ha a leží v nadmorskej výške 729 m n.m.

 

 

 

 

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Vytvorené službou Webnode