Discover Slovak Highlights / Slovak experience

Vodstvo

 

Cez severné Slovensko prechádza hlavné európske rozvodie medzi Baltským a Čiernym morom. Takmer celé územie (96%) patrí do úmoria Čierneho mora, kam vodu odvádza rieka Dunaj so svojimi prítokmi. Len 4% územia patria k úmoriu Baltického mora, kam vodu odvádzajú rieky Dunajec a Poprad, ktoré sa v Poľsku vlievajú do Visly. 

Rieky

Dunaj

- je to druhá najväčšia a najdlhšia (2.857 km) rieka v Európe (po Volge), preteká 10 štátmi a 4 hlavnými mestami (ako jediná rieka na svete,  Slovenskom preteká v dlžke 172 km, tvorí krátku hranicu s Rakúskom, preteká Bratislavou a tvorí ďalej hranicu s Maďarskom. Rieka má viacero ramien - najvýznamnejšie rameno je Malý Dunaj, ktorý vytvára najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe - Žitný ostrov. Je významnou riečnou cestou - spája krajinu s Čiernym a Severným morom.

     Ostrihom a Sturovo, Copyright Daniela M.

Váh

- najdlhšia slovenská rieka (403 km), vyniká sútokom dvoch riek - Biely Váh pramení vo Vysokých Tatrách na svahoch Kriváňa, Čierny Váh v Nízkych Tatrách pod Kráľovou hoľou. Váh sa vlieva do Dunaja pri Komárne. Jazerá a vodné nádrže: Liptovská Mara, Nosice, Sĺňava, Kráľová. Turisticky atraktívne je plavba plťou po Váhu pod Strečnom.

 

Hron

- 2.najdlhšia rieka (298 km), pramení pod Kráľovou hoľou v Nízkych Tatrách, do Dunaja sa vlieva pri Kamenici nad Hronom - je možné ho splaviť na kanoe, kajaku a rafte.

 

Ipeľ (232,5 km); Nitra (196,7 km)...

 

Dunajec

Turisticky atraktívna je plavba plťou po rieke  Dunajec. Dunajec je rieka, ktorá preteká územím Slovenska v dĺžke 17 km, tvorí slovensko-poľskú hranicu.

Przełom Pieniński a1  Rafting on the Dunajec River

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Vytvorené službou Webnode